Wielu cudzoziemców, z którymi współpracujemy, decyduje się na podjęcie działalności gospodarczej i prowadzenia biznesu na terenie Polski. Doradzamy właścicielom w ich codziennej pracy, nie tylko związanej z zatrudnianiem cudzoziemców, ale wspieramy ich świadcząc usługi księgowe, realizujemy okresowe rozliczenia podatkowe i dbamy o wszelkie sprawy pracownicze. Proponujemy rozwiązania, które oszczędzają czas i pieniądze naszych klientów.
FORMY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ CUDZOZIEMCÓW Z POBYTEM CZASOWYM
Polski ustawodawca ograniczył możliwość posiadania działalności gospodarczej przez niektóre grupy cudzoziemców. Osoba nie będąca obywatelem Polski posiadając zezwolenie na pobyt czasowy, może założyć spółkę kapitałową i prowadzić ją w formie w formie:
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tzw. sp. z o.o.
- spółki komandytowej
- spółki akcyjnej tzw. S.A
Prowadząc taką firmę, należy ubiegać się o pobyt czasowy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Więcej informacji w zakładce Zezwolenia na pracę dla udziałowców
FORMY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ CUDZOZIEMCÓW Z POBYTEM BEZTERMINOWYM
Obcokrajowcy z pobytem bezterminowym czyli pobytem stałym lub pobytem rezydenta bezterminowego UE, mają większą swobodę w wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej. Oprócz zakładania spółek kapitałowych (sp. z o.o., S.A., komandytowa) mogą prowadzić biznes w formie spółek osobowych (sp. j., partnerska) lub prowadzić działalność gospodarczą na własne nazwisko.
SPÓŁKA KAPITAŁOWA Z POBYTEM BEZTERMINOWYM
Droga do założenia spółki kapitałowej i uzyskania zezwolenia na pobyt stały na terenie Polski przeważnie składa się z kilku kroków. Należy najpierw założyć spółkę np. sp. z o.o. Aby to zrobić nie jest potrzebny przyjazd do Polski. Wystarczy łącze internetowe i całą procedurę można przejść zdalnie aby zarejestrować spółkę. Następnie konieczne jest uzyskanie wizy w celu prowadzenia działalności gospodarczej lub karty pobytu. Uzyskawszy zezwolenie na pobyt czasowy np. kartę pobytu czasowego, cudzoziemiec, prowadząc firmę kilka lat i dopełniając należnych formalności może otrzymać zezwolenie na pobyt stały.
PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ NA WŁASNE NAZWISKO
Obcokrajowcy mogą prowadzić własną działalność gospodarczą (wpis w CEiDG) na zasadach takich jak obywatele Polski jeśli posiadają:
- zezwolenie na pobyt stały;
- zezwolenie na pobyt rezydenta UE;
- zezwolenie na pobyt czasowy udzielone członkowi rodziny cudzoziemca w celu połączenia z rodziną;
- zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w celu podjęcia lub kontynuacji stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich w Polsce;
- zezwolenie na pobyt czasowy uzyskane z tytułu zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem polskim;
- status uchodźcy;
- korzystają w Polsce z ochrony czasowej;
- posiadają ważną Kartę Polaka.