Cudzoziemiec może uzyskać zezwolenie na czasowy pobyt w Polsce po odpowiednim uzasadnieniu swojego wniosku. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze formy pobytów czasowych.
POBYT Z PRACĄ
Jednolite zezwolenie na pobyt i pracę to najczęściej wybierana przez cudzoziemców forma legalnego pobytu w Polsce. Zaletą tej procedury jest możliwość aplikowania o pobyt i pracę w jednym urzędzie, w ramach jednego wniosku. Wymagane jest jednak zaangażowanie przyszłego pracodawcy, który musi wypełnić odpowiedni załącznik do wniosku. Właściciel firmy musi przedstawić dokument zaświadczający o tym, że nie ma możliwości pozyskać na to stanowisko pracowników będących obywatelami Polski.
Warto pamiętać, że po dwóch latach pobytu, cudzoziemiec ma możliwość ubiegania się o pobyt czasowy dla członków swojej rodziny w ramach procedury łączenia rodzin. Pobyt taki można uzyskać nawet na trzy lata. Utrudnieniem jest konieczność ponownego składania wniosku w przypadku zmiany pracodawcy.
POBYT Z RODZINĄ
Polska ustawa o cudzoziemcach przewiduje możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy dwóm grupom uprawnionych:
- zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodzin obywateli Polski;
- zezwolenie na pobyt czasowy dla członków rodzin cudzoziemców.
Drugi rodzaj zezwolenia dotyczy rodzin cudzoziemców, w przypadku, gdy do obcokrajowca przebywającego w Polsce dołączają członkowie jego rodziny. Również w tym przypadku za rodzinę cudzoziemca uważa się wyłącznie współmałżonka oraz niepełnoletnie dzieci (do 18 roku życia).
Zezwolenie dla małżonków i dzieci cudzoziemców wydawane jest na wniosek współmałżonka lub rodzica obecnego w Polsce. W tej procedurze określone warunki muszą spełnić obie strony, zarówno cudzoziemiec przebywający w Polsce oraz bliscy, którzy do niego dołączają.
Cudzoziemiec, do którego dołącza rodzina, musi udokumentować, że posiada stabilne źródło dochodu wystarczające na utrzymanie siebie i swojej rodziny, ubezpieczenie zdrowotne lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Polski oraz miejsce zamieszkania. Ten obowiązek nie dotyczy tylko cudzoziemców, którzy są objęci w Polsce ochroną międzynarodową (status uchodźcy lub ochrona uzupełniająca).
POBYT Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ
Oprócz standardowych wymogów (ubezpieczenie zdrowotne, stabilne zatrudnienie, miejsce zamieszkania), które są przewidziane w niemal wszystkich rodzajach pobytów czasowych, cudzoziemcy aplikujący z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, muszą spełnić kilka, dość rygorystycznych warunków. Mają obowiązek wykazać się odpowiednim poziomem uzyskanych dochodów, następnie muszą posiadać, przez określony czas, odpowiedni poziom zatrudnienia. Jedynie nowo powstałe firmy, mogą być zwolnione z tego obowiązku. Konieczne jest jednak posiadanie środków finansowych, które pozwolą na spełnienie tych kryteriów w przyszłości.
POBYT NA STUDIA
Jeśli cudzoziemiec decyduje się na podjęcie lub kontynuowanie studiów pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia (licencjackie, magisterskie lub doktoranckie) możliwe jest uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy. Taki dokument otrzymuje się w celu kształcenia na studiach i jest udzielany maksymalnie na okres 15 miesięcy.
Kolejne zezwolenia na pobyt czasowy będą wydawane cudzoziemcowi na okres do 3 lat na zasadach ogólnych.