Cudzoziemiec otrzymuje zezwolenie na pobyt bezterminowy np. jako rezydent UE po spełnieniu określonych wymogów. Może to być zezwolenie na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE.
POBYT STAŁY, KARTA POLAKA
Zezwolenie na pobyt stały może otrzymać cudzoziemiec, który m.in.:
- jest dzieckiem cudzoziemca, który ma w Polsce zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta UE;
- jest dzieckiem obywatela polskiego i pozostaje pod jego opieką rodzicielską;
- jest osobą polskiego pochodzenia i zamierza osiedlić się w Polsce na stałe;
- pozostaje w uznawanym przez prawo polskie związku małżeńskim zawartym z obywatelem Polski przez co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku o zezwolenie na pobyt stały i bezpośrednio przed złożeniem tego wniosku mieszkał w Polsce nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy.
Na podstawie zezwolenia na pobyt stały wydanego w Polsce, cudzoziemiec ma prawo do podjęcia pracy w Polsce. Zezwolenie na pobyt stały uprawnia do podróżowania w celach turystycznych do innych krajów strefy Schengen do 90 dni w okresie 180 dni.
Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia w 15 krajach byłego ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Posiadacze Karty Polaka mogą osiedlać się w Polsce, dostaną polskie obywatelstwo i pomoc finansową.
POBYT REZYDENTA UE
Cudzoziemiec może uzyskać zezwolenie na pobyt rezydenta UE, które uprawnia do stałego pobytu w Polsce. Decyzja w sprawie wydania zezwolenia na pobyt jest wydawana na czas nieokreślony. Natomiast karta pobytu do niej ważna jest przez 5 lat, następnie należy kartę wymienić. Na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta UE wydanego w Polsce, cudzoziemiec może legalnie pracować tylko na terenie Polski. Takie zezwolenie uprawnia do podróżowania w celach turystycznych do innych krajów strefy Schengen do 90 dni w okresie 180 dni.
Cudzoziemiec mogący otrzymać zezwolenia na stały pobyt na prawach rezydenta UE to taki, który:
- przebywał w Polsce legalnie i nieprzerwanie przez co najmniej 5 lat;
- posiada stabilne i regularne źródło dochodu w ciągu 3 lat pobytu w Polsce bezpośrednio przed złożeniem wniosku;
- posiada ubezpieczenie zdrowotne;
- posiada zagwarantowane prawo do lokalu;
- przedstawi dokument potwierdzający posiadanie zameldowania czasowego albo zaświadczenie o braku możliwości uzyskania takiego zameldowania.