Mieszkańcy krajów nie należących do Unii Europejskiej, którzy chcą wjechać do Polski, zobowiązani są do posiadania wizy.
Uzyskanie wizy jest możliwe również po przedstawieniu oświadczenia pracodawcy o zamiarze zatrudnienia, zezwolenia na pracę lub w innych uzasadnionych przypadkach. Obcokrajowcy mogą ubiegać się o wizę także po przedstawieniu zaproszenia wystawionego przez obywatela Polski bądź uprawnionego cudzoziemca, który zapewnia że ma środki na utrzymanie obcokrajowca, ewentualny powrót do kraju z jakiego pochodzi i zapewnia mu utrzymanie. Rejestracja zaproszeń dla cudzoziemców do Polski odbywa się na wniosek zapraszającego, poprzez wpis do ewidencji zaproszeń.
ZAPROSZENIE
Dla osób spoza Unii Europejskiej, będących obywatelami takich krajów jak Ukraina, Rosja, Wietnam czy Chiny wiza jest niezbędna. Zaproszenie może ułatwić formalności w jej pozyskaniu. Bez zaproszenia osoba starająca się o wizę musi wykazać m.in. posiadanie środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów związanych z planowanym pobytem na terytorium Polski, np. zakwaterowania i wyżywienia, oraz ewentualne sfinansowanie kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania.
Posiadając zarejestrowane zaproszenie od osoby uprawnionej cudzoziemiec jest zwolniony z wykazania powyższych zaświadczeń. W momencie zarejestrowania i przekazania zaproszenia dla cudzoziemca poręczenie jego pobytu na terenie Polski spoczywa na zapraszającym.
Zaproszenie dla cudzoziemca może wystosować m.in.
- obywatel polski zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemiec przebywający bezpośrednio przed wystawieniem zaproszenia legalnie i nieprzerwanie co najmniej przez okres 5 lat na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE ;
- osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
WIZA SCHENGEN
Wiza Schengen jest wydawana cudzoziemcom, którzy zamierzają przebywać w Polsce lub państwach obszaru Schengen (w czasie jednego lub kilku wjazdów) do 90 dni w ciągu pół roku. Wiza ta jest wydawana także tym cudzoziemcom, którzy planują poruszać się po terytorium Schengen w celach tranzytowych (przejazdy pociągiem, samochodem).
WIZA KRAJOWA
Wiza krajowa jest jedną z dwóch wiz jaką obcokrajowcy mogą uzyskać w celu przekroczenia granicy i legalnego pobytu w Polsce.
Wiza krajowa uprawnia do wjazdu i ciągłego pobytu w Polsce lub kilku pobytów następujących po sobie, trwających łącznie dłużej niż 3 miesiące. Okres ważności takiego dokumentu nie może przekroczyć jednego roku.
Pobyt na podstawie wizy krajowej ustalany jest indywidualnie, ze względu na powód podawany przez cudzoziemca. Jeśli cudzoziemiec chce pozostać w Polsce dłużej niż 1 rok, musi po tym okresie ubiegać się o nową wizę u polskiego konsula za granicą lub wnioskować o kartę pobytu.
Wiza krajowa może być wydana w celu udziału w postępowaniu w sprawie o udzielenie azylu, repatriacji, korzystania z uprawnień wynikających z posiadania Karty Polaka.
Wiza na pracę
Cudzoziemiec ubiegający się o wizę w celu wykonywania pracy, musi przedstawić:
- zezwolenie na pracę w Polsce lub
- pisemne oświadczenie pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonywania pracy
Wizy uzyskiwane w celu wykonywania pracy wydaje się na okres pobytu, który odpowiada okresowi wskazanemu w zezwoleniu lub oświadczeniu, nie dłuższy jednak niż przewidziany dla danego typu wizy.
W wypadku wizy wydawanej w celu wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi okres pobytu, na który wydaje się wizę, nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
Wiza na oświadczenie
Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy mogą podejmować pracę w każdej branży bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Zatrudnienie takie odbywa się na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi złożonego przez polskiego pracodawcę i zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy.
Warunkiem legalnego wykonywania pracy w takim wypadku jest zawarcie pisemnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia czy umowa o dzieło).
Wiza na zaproszenie
Dla osoby spoza Unii Europejskiej, będącej obywatelem takich krajów jak Ukraina, Rosja, Wietnam czy Chiny wiza jest niezbędna. Zaproszenie może ułatwić formalności w jej pozyskaniu. Bez zaproszenia osoba starająca się o wizę musi wykazać m.in. posiadanie środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów związanych z planowanym pobytem na terytorium Polski, np. zakwaterowania i wyżywienia, oraz ewentualne sfinansowanie kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania.
Posiadając zarejestrowane zaproszenie od osoby uprawnionej cudzoziemiec jest zwolniony z wykazania powyższych zaświadczeń. W momencie zarejestrowania i przekazania zaproszenia dla cudzoziemca poręczenie jego pobytu na terenie Polski spoczywa na zapraszającym.
Zaproszenie dla cudzoziemca może wystosować m.in.
- obywatel polski zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemiec przebywający bezpośrednio przed wystawieniem zaproszenia legalnie i nieprzerwanie co najmniej przez okres 5 lat na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
- osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.